Clicky

ثبت برند

با گسترش روزافزون بیزینس های مختلف در حوزه های تولیدی ، بازرگانی، خدماتی نیاز روزافزون صاحبان مشاغل به برند سازی و تبلیغات بیشتر شده و همین امر باعث می شود صاحبان مشاغل و حرفه های گوناگون در صدد حمایت از نام و علائم تجاری خود (لوگو) خود برآیند. زیرا توسعه پایدار و کسب درآمد در سایه داشتن نام و نشان در حال پیشرفت می باشد و هرچقدر این پیشرفت یک اسم در تبلیغات قوی تر باشد لزوم حمایت از آن نام تجاری بیشتر احساس می شود.
با توجه به اینکه همیشه افراد سودجو و فرصت طلب در صدد کپی برداری یا شبیه سازی اسم یا برند تجاری شما هستند توجه ویژه ای باید به این مورد نمود تا با ثبت نام یا علامت تجاری خود راه سوء استفاده از کسب و کار خود را به روی این نوع افراد مسدود  نمود. کمااینکه بعضأ این افراد حتی از برندهای ثبت شده هم استفاده می کنند تا به اهداف سودجویانه خود برسند که این زمان بسیار کوتاه می باشد و با شکایت مالک برند یا علامت تجاری تمامی خسارت های مادی و معنوی از فرد خاطی اخذ و حتی جزای کیفری نیز برای وی در نظر گرفته خواهد شد.
​​​​​​​لذا با نیاز کسب و کارهای مختلف به حمایت از نام تجاری خود نهادی تحت عنوان مرکز مالکیت معنوی تاسیس تا افراد و صاحبان مشاغل نام یا علامت تجاری خود را در این نهاد که تحت نظارت و زیرمجموعه اداره ثبت اسناد و املاک کشور می باشد به ثبت رسانده و در صورت نیاز با استفاده از گواهی ثبت نام تجاری نسبت به حمایت از اسم تجاری خود اقدام نماید.
بیشتر

ثبت برند چیست؟

با توجه به اینکه همیشه افراد سودجو و فرصت طلب در صدد کپی برداری یا شبیه سازی اسم یا برند تجاری شما هستند توجه ویژه ای باید به این مورد نمود تا با ثبت نام یا علامت تجاری خود راه سوء استفاده از کسب و کار خود را به روی این نوع افراد مسدود  نمود. کمااینکه بعضأ این افراد حتی از برندهای ثبت شده هم استفاده می کنند تا به اهداف سودجویانه خود برسند که این زمان بسیار کوتاه می باشد و با شکایت مالک برند یا علامت تجاری تمامی خسارت های مادی و معنوی از فرد خاطی اخذ و حتی جزای کیفری نیز برای وی در نظر گرفته خواهد شد.
لذا با نیاز کسب و کارهای مختلف به حمایت از نام تجاری خود نهادی تحت عنوان مرکز مالکیت معنوی تاسیس تا افراد و صاحبان مشاغل نام یا علامت تجاری خود را در این نهاد که تحت نظارت و زیرمجموعه اداره ثبت اسناد و املاک کشور می باشد به ثبت رسانده و در صورت نیاز با استفاده از گواهی ثبت نام تجاری نسبت به حمایت از اسم تجاری خود اقدام نماید.

با توجه به حجم زیاد درخواست ثبت برند انتخاب نام تجاری و طراحی لوگو یکی از معضلات متقاضیان ثبت برند می باشد که قبل از اقدام به ثبت حتما باید بررسی و در صورت مشابه بودن اقدام به تغییر در نام یا طراحی لوگو صورت پذیرد.
نکته قابل توجه در ثبت برند که از اهمیت بالایی برخوردار است انتخاب نامی است که حتی المقدور با اسامی ثبتی درگذشته اختلاف زیادی داشته باشد این نکته دو امتیاز مثبت برای متقاضی به ارمغان می آورد اول اینکه پروسه ثبت برند تسهیل شده و به راحتی قابلیت ثبت پیدا می کنند دوم اینکه از اختلاف منافع با برندهای ثبت شده که در صنف شما فعال هستند جلوگیری می نماید.
پس حتما در انتخاب نام با مشاور و کارشناس ثبت برند در ارتباط باشید تا در انتخاب نام مناسب راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.
پروسه ثبت برند یکی از پیچیده ترین پروسه های موجود در خدمات ثبتی می باشد که متقاضی حتمأ باید پروسه را با کمک مشاور حقوقی انجام دهد زیرا اکثر درخواستها بنا به دو دلیل منجر به صدور اخطار از طرف اداره علامت می شود اول عدم صحیح پر کردن آیتم های درخواست ثبت اظهارنامه نام تجاری و دوم شباهت یا عینیت برند مورد درخواست با برندهای ثبتی موجود در اداره ثبت علائم تجاری.
ثبت برند می بایست برای کالاها یا  خدمات مشخص درخواست شود این بدان معناست که متقاضی با توجه به رشته فعالیت خود باید در درخواست ثبت برند مشخصأ به کالاها یا خدمات مورد نیاز خود اشاره نماید و از طبقات موجود در سامانه طبقات و کالاهای مورد نیاز خود را با توجه به موازین و قوانین مربوطه انتخاب و در درخواست خود درج نماید.
لذا انتخاب کالاها باید حتما متناسب با مجوز فعالیت متقاضی صورت پذیرد که در صورت مغایرت طبقات مورد درخواست با مجوز ارائه شده توسط متقاضی مورد رد درخواست توسط کارشناس شده و اظهارنامه ابطال می گردد.
پس در نتیجه ثبت برند نیاز به یک مجوز فعالیت مطابق بر رشته فعالیت متقاضی دارد که این مجوزها شامل جواز کسب- جواز تولید-پروانه بهره برداری-کارت بازرگانی- گواهی فعالیت صنعتی یا بازرگانی می باشد.
مراحل ثبت برند شامل سه بخش می باشد. اولین مرحله ثبت اظهارنامه علامت تجاری می باشد که مدت زمان بررسی اظهارنامه توسط کارشناس علائم تجاری 1 تا 2 ماه تخمین زده می شود و پس از طی این مدت برند مورد درخواست توسط کارشناس مورد تایید یا عدم امکان ثبت به متقاضی ارسال می گردد. در صورت عدم امکان ثبت که مشروح آن کتبأ به متقاضی اعلام می گردد و متقاضی می بایست به تغییر درخواست با توجه به اخطار صادره اقدام نماید و در صورت تایید ادامه پروسه ثبت توسط متقاضی باید طی شود.
پس از تایید کارشناس آگهی تقاضای ثبت برند توسط اداره علائم صادر و در روزنامه رسمی منتشر می شود پس از طی 30 روز از انتشار آگهی تقاضای ثبت برند در صورت عدم اعتراض به ثبت برند مرحله دوم ثبت برند آغاز می گردد این مرحله شامل اخذ شماره ثبت برند و ثبت قطعی برند و اخذ آگهی رسمی برند مورد تقاضا می باشد که آگهی مذکور نیز در روزنامه رسمی منتشر می گردد. پس از انتشار آگهی دوم مرحله سوم انجام می پذیرد. در این مرحله پس از انتشار آگهی دوم گواهی ثبت نام تجاری توسط اداره علائم صادر و تحویل متقاضی می گردد که این مرحله پایانی کار ثبت برند می باشد.
از آنجا که پروسه مذکور بسیار پیچیده و زمان بر می باشد لذا قبل از هر اقدامی حتما با مشاورین موسسه ثبتیکال به صورت رایگان در تماس باشید تا با انجام این پروسه توسط کارشناسان مجرب موسسه پروسه ثبت برند را بدون مانع پشت سر گذاشته و به نام مورد نظر خود دست یابید.
موسسه ثبتیکال با همکاری با وکلای مجرب و خبره در امور ثبت برند پروسه ثبت برند را در کوتاهترین زمان ممکن انجام و احتمال رد یا اخطار برند مورد درخواست شما را به صفر می رساند.

​​​​​​​

جهت اخذ مشاوره و پاسخگویی به سوالات با شماره تماس های ذیل تماس حاصل فرمایید و از ارائه اطلاعات رایگان در زمینه ثبت انواع شرکت بهره مند شوید.
خانم تهرانی 09129737956
خانم یزدی 09129629503
خانم پارسا 09129629504
خانم افشار 09129629505
خانم جاوید ۰۹۱۲۹۷۳۷۹۵۸
021-88553970